Grupa „Franciszek Elbląg”

Wszystko zaczęło się w 1979 roku, kiedy to o. Bruno Pawłowicz, franciszkanin, współorganizator Pierwszej Pomorskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, objął przewodnictwo w grupie niebieskiej z Wybrzeża. Liczyła ona ok. 500 osób. 1979 – to rok narodzin grupy, która istnieje do dziś.

W 1983 roku została przemianowana na Grupę Franciszkańską i jako taka, naznaczona kolorem fioletowym, wychodziła z Torunia na Jasną Górę do 2008 roku.

W roku 2009 rozstaliśmy się z życzliwym Toruniem i postanowiliśmy przenieść grupę franciszkańską na grunt naszej zakonnej prowincji. Wybór padł na klasztor elbląski i Elbląską Pielgrzymkę Pieszą. Zostaliśmy tu niezwykle życzliwie przyjęci i wierzymy, że ta zmiana nie tylko ułatwia organizację, ale również przyczynia się do mocniejszego zakorzenienia naszej grupy we franciszkańskim duchu.

Na czym polega wyjątkowość tej grupy? Ha, nie jest to łatwe pytanie dla przewodnika, być może lepiej byłoby je postawić samym pątnikom… Z pewnością duch franciszkański nam towarzyszy. Wielki szacunek do każdego stworzenia, więź z przyrodą, radość z obcowania z braćmi, wzajemna troska i życzliwość są widziane na każdym kroku. Grupa liczy około 60 osób, co pozwala na stworzenie mocnych więzi i głębokich relacji. Nasze pielgrzymowanie zawsze traktujemy jako rekolekcje w drodze, a zatem codzienne medytacje biblijne, konferencje, przeplatają się ze świadectwami uczestników i ich dzieleniem się wiarą. Modlitwa i śpiew to równie istotne elementy naszej drogi. Nie brakuje oczywiście czasu radości i zabawy – i tu pomysłowość jest nieograniczona…